HABERLER
FAALİYET RAPORU

DİVRİĞİ TABİAT VARLIKLARINI KORUMA VE SOSYAL YARDIMLAŞMA DERNEĞİ

2013-2015 FAALİYET RAPORU

 

Değerli hemşerilerimiz 12. genel kurulumuza hoş geldiniz.

2013-2015 arası yönetim kurulu olarak faaliyetlerimizden kısa başlıklar ve görsel ağırlıklı hazırladığımız kitap halinde sizlerin incelemenize sunduğumuz faaliyetlerimizden bazılarını ve ilklerinden kısaca bahsetmek istiyorum.

*Yönetim olarak birleştirici, yönlendirici ve düzenleyici, bir konum da geçen iki yıl içinde görev yapmaya çalıştık. Dernek yönetimi olarak kimlik ve hizmet çalışmalarımızla Derneğimizin ve Divriğililerin itibar ve gücünü her platformda ön planda artırıcı çalışmalara özen gösterdik. Bununda ne kadar özellikli olduğu izleyenlerce yapılan yorumlardan olumlu neticelerini gördük. Dernek çalışmalarımızda özneden nesnele geçmeye çalıştık. Eskiden yeniye devamlılığı sağlamaya çalıştık.

*Vefat eden üyelerimizi ve Divriği’ye hizmet eden büyüklerimiz için anma toplantısı gerçekleştirdik.

*60-70 civarında katılımlarla dernek binamızda sohbet toplantıları ve ailece yemekli toplantılar düzenledik.

*Divriği’ye yönelik sağlık-eğitim ve turizm ana başlıklı konularda imkânlarımız ölçüsünde katkı sağladık.

*Sayın hocamız Prof Dr.Mahir Tevrüz başkanlığında Divriği dernekleri ve ilgili katılımcılarla Divriği çalışma gurubunda önemli faaliyetlerimiz oldu.

*Yönetim kurulu üyemiz Sayın Basri Hamulu ofisinde hazırlanan projeler koruma kurullarından geçirilerek hayata geçmesi sağlandı.

*Hemşerimiz Sayın Mümtaz Muradoğlu’ndan temin ettiğimiz Kazım Erçoklu-Bütün Veçhelerile Divriği yazılarını kitap haline getirdik.

*Derneğimize Basri Hamulu’nun yaptırdığı kitaplıkta benim ve hemşerilerimizin emanet olarak bıraktığı yüzlerce belge ile Divriği araştırmaları bilgi belge arşivini oluşturduk. Sayın Basri Hamulu’ya Derneğimize ve Divriği’ye katkılarından dolayı teşekkür ederiz.

*Sivas günlerinde derneğimizin ve yönetim kurulu üyemiz Sayın Ahmet Yozgatlı’nın etkin katkısı ile beğenilen bir program uygulandı.

*Kaymakamımız Sayın Mehmet Nebi Kaya'nın girişimiyle birlikte Ulu camii ile ilgili İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden sağladığımız 75.000.- TL lık bir katkı ile kare kot uygulaması-360 derece sanal gezinti 2014 Haziran ayı sonlarında çalışmaya başladı.Resmi tanıtım sitesi (www.divrigiulucamii.com)Türkçe, İngilizce, Arapça ve Japonca seçenekleri-yazılı, sesli ve görsel içerik-ulu cami 360 derece sanal tur-qr code (barkod) uygulaması-multimedia broşür-cep telefonu (android ve ios) ve tablet uygulamaları-divriği (genel) 360 derece sanal tur seçenekleri ile faaliyettedir.

*Divriği ve dernekle ilgi her türlü toplantı, vefat durumlarında yönetim olarak derneği temsil etmeye gayret gösterdik, mesaj ve telefonlarla hemşerilerimizi bilgilendirdik.

*Kaymakamlıkla birlikte Divriği pilavı patent çalışmalarımız devam etmektedir.

*1842 tarihli Divriği Nüfus Defteri Hemşerimiz Sayın Prof.Dr. Naci Tokmak tarafından Osmanlı Arşivinden temin edilerek tercüme çalışmalarımız devam etmektedir.

*Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Süheyl Ünver atölyesinde yapılan Divriği Külliyesi desen çalışmalarından seçtiğimiz resimlerle 2015 yılı takvimini hazırladık.

*İnternet web ve facebook sayfamız hizmete girmiştir. Web sayfamıza Ağustos 2013-Ocak 2015 arası dünyanın 67 ülkesi ve 335 şehrinden olmak üzere toplam 3025 kişi web sayfamıza giriş yapmıştır. Önemli kişi ve konuların yayınlanmasını istiyorsanız bize yazılı belge verin web sayfamızda yayınlayalım.

*İnternete Divriği Derneği-Kadıköy isimli reklam sayfası verdik.Günlük ortalama 15 civarında giriş izni kullanılmaktadır.

*Değerli hemşerilerimiz günümüzde pek çok işlem internet üzerinden sanal ortamlarda yapılmaya başlandı. Gelecekte dernek çalışmalarımızın önemli bir kısmını sanal ortamlar teşkil edeceği görünmekte şu an içinde bizlerden bilgi isteyen veya bizleri takip eden yerli yabancı kişi ve kurumların sayıları gün geçtikçe artmaktadır, belki bizler bu gelişime ayak uydurmakta zorlanabilir olacağız özellikle gençlerimizin kurdukları guruplarla derneğimiz olarak daha yaygın bir hizmet ağının gelecekte bizleri beklediğini son bir yıl içindeki sanal ortam takibinden anlaşılmaktadır. Örneğin bizlerden bilgi veya belge isteyen veya kendi belgelerini internete yayınlayanlarla yaptığımız paylaşımlar her geçen gün genişlemektedir.  

*Değerli hemşerilerimiz, gerek dernek faaliyetlerimizde gerekse de Divriği’ye yönelik ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi faaliyetlerimizde bizlere her türlü desteği veren üye ve hemşerilerimize çok teşekkür ediyoruz. Her müracaatımızda bizlere destek oldular bizleri yalnız bırakmadılar.

*Divriği yaşamındaki tarihi, siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik sahipliliği koruyan ve geleceğe taşınmasında emeği geçenleri minnet ve şükranla anıyoruz.

*Değerli hemşerilerimiz pek çok dernek katılım azlığı nedeniyle 3-5 ayda bir toplanmak zorunda kalıyorlar geçen 2 sene içinde her Çarşamba ve diğer toplantı günlerimize katılan başta yönetim kurulu arkadaşlarım, üyelerimiz ve hemşerilerimiz bizleri yalnız bırakmadıklar kendilerine şükranlarımı sunuyorum.

Son olarak bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum:

*Dernek binamızı mümkün olduğunca korumaya çalıştık eski bina olması nedeniyle üst katlardan su sızıntıları oldu hasarlar çıktıkça onarımlar yaptık kendi evimiz gibi bakım yapmaya çalıştık. Tanzimiyle, temizliğiyle, güvenliğiyle sıcak bir yuva olmasını sağlamaya çalıştık. Onarımda yardımcı olan Basri Hamulu’ya teşekkür ederiz.

*Divriği’den 2 hemşerimizin çocukları bizden burs talebinde bulundular. Bu öğrencilere burs vermek isteyen hemşerilerimiz var ise bilgileri bizlerde mevcut verebiliriz.

*Sizlerle paylaştığım bazı faaliyetlerin haricinde yönetim olarak yaptığımız çalışmaları içeren faaliyetlerimizi 2013-2015 arası faaliyet raporları olarak kitap haline getirdik.2013 öncesi faaliyetleri içeren rapor çalışmalarımızda devam etmektedir.

*Değerli hemşerilerimiz Dünya Kültür Miras listesindeki Ulu camimiz faaliyetlerimizin daima birinci maddesi olmuştur. Seçilecek yönetimin de aynı hassasiyeti göstereceği kanısındayım.

*Seçilecek yeni yönetimin hayırlı olması dileğiyle katılımlarınız için yönetim kurulu adına saygılarımı sunarım.11.Ocak.2015

 

İhsan Çalapverdi

Divriği Tabiat Varlıklarını Kor. ve Sos.Yard.Derneği Başkanı

Eklenme Tarihi : 12.1.2015
 
Adres : Söğütlüçeşme Cad.Siftah Sok.Kanarya Apt.No:17/2 Kadıköy/İstanbul
Tel : 0216 345 12 86 Fax : 0216 345 12 86
Mail : kadikoydivrigi@yahoo.com.tr - ihsancalapverdi@mynet.com - ahmetyozgatli-58@hotmail.com
 
  2013 Divriği Tabiat Varlıklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.