BİLGİ-BELGE MERKEZİ
NURİ DEMİRAĞ-TÜRK ZAFERİ SİGARA KAĞIDI
NURİ DEMİRAĞ-TÜRK ZAFERİ SİGARA KÂĞIDI

Mühürdar zade Nuri Bey (Demirağ); Birinci Dünya Savaşı  sonrası mütareke yıllarında maliye müfettişi olarak görevi esnasında Kurtuluş semtinde karşılaştığı Rum palikaryalıların yaptığı küstahlık karşısında daha fazla dayanamayarak maliye memuriyetinden istifa etmiştir.
Memuriyetten ayrılması sonucu azim, zekâ ve kabiliyetine güvenerek  elinde bulunan 252 lira sermaye ile kırtasiye ve sigara kâğıtçılığı işine başlamıştır. Onar paraya satılan sigara kâğıtlarına Türk hayır müesseselerinin isimlerinin verilmesi yabancılar tarafından Türklere karşı kurulan düşürmek bir tuzaktı. Nuri Bey bu işin kazancından ziyade manevi değerlere ehemmiyet vererek çıkardığı sigara kâğıdının ismini Türk Zaferi Sigara Kâğıdı olarak yazmıştır. Eminönü Ketencilerde faaliyete geçirdiği dükkânında satış peşin, fiyat maktu, pazarlık yok prensipleri ile kısa sürede sigara imalathanesi haline getirdi, bir işçi gibi sigara kâğıtlarını kendi kesti, kesilen kâğıtları defter haline getirdi, paketler halinde piyasaya arz etti. Nuri Bey’in sigara kâğıtlarına karşı Türkler tarafından gösterilen rağbet, rakipleri karşısında kıskançlık ve çeşitli entrikalara sebep oldu. Nuri Bey bütün bunlara göğüs gererek çalışmalarına azim ve kararlılıkla devam etmesi sonucu 4 yıl gibi süre sonrası sermayesini seksen dört bin liraya çıkarmaya kalmamış o dönemlerde büyük çoğunluğu yabancılar uhdesinde bulunan iş hayatına atılmak isteyen Türk işadamlarına da rehberlik etmiştir. 1925 yılında çıkarılan kanunla sigara kâğıdı imalinin tütün inhisarı idaresine devredilmesi ile bu alandan çekilmek zorunda kalmıştır. 


RESİM -1 OSMANLICA ÇEVİRİSİ

BİRİNCİ SATIR
  SAĞDA-TÜRK
  SOLDA-ZAFERİ
  ORTADA AY İÇİNDE- 3 NÜMERA

İKİNCİSATIR
  ELLİ VARAK

ÜÇÜNCÜ SATIR
  EN NEFİS VE EN ALA

DÖRDÜNCÜ SATIR
  ORTADA-TÜRK ZAFERİ

BEŞİNCİ SATIR
  SİGARA KÂĞIDI

ALTINCI SATIR
  DERSAADET

YEDİNCİ SATIR
  İSTANBUL KETENCİLERSABUNCU HANICADDESİ NUMERO 13
  HAYIRLIZADE ALİ RIZA-MÜHÜRDARZADE NURİ ZİHNİ 

 

RESİM -2 OSMANLICA ÇEVİRİSİ

ÜST SATIR
TÜRK ZAFERİ

BİRİNCİ SATIR
SAĞDA-TÜRK -SOLDA-ZAFERİ
ORTADA AY İÇİNDE- 3 NÜMERA

İKİNCİSATIR
ELLİ VARAK

ÜÇÜNCÜ SATIR
EN NEFİS VE EN ALA

DÖRDÜNCÜ SATIR
ORTADA-TÜRK ZAFERİ

BEŞİNCİ SATIR
SİGARA KÂĞIDI

ALTINCI SATIR
DERSAADET

YEDİNCİ SATIR
MISIR ÇARŞUSUNUN PAÇACILAR
 KAPUSU CİHETİNDE SABUNCU HANI SIRASINDA  NUMERO 12
HAYIRLIZADE ALİ RIZA

RESİM ALTINDAKİ METİN ÇEVİRİSİ:
TÜRK ZAFERİNİ HER TÜRKÜN KALBİNDE YAŞATMAK VE KURTULUŞ GÜNLERİNİ  KUTLAMAK İÇÜN ZAFER-İ MİLLİNİN İSTİHSALİNE FİİLEN BAŞLANDIĞI ESNADA TEBERRÜKEN  İSTANBUL’DA BU KÂĞIDIN İMALİNE BAŞLADIM. CENAB-I HAKKA ÇOK ŞÜKÜR BU EMEL HUSUL  BULDU.
AZİZ KARDAŞ
DÜŞÜN HEDEF VE GAYENİ İYİ BİL. KESENİ, SIHHATİNİ VE MİLLİ İKTİSADİ KORUMAK  İÇİN BU KÂĞIDI İSTİMAL ET TÜRK ZAFERİYLE HİÇ BİR KÂĞIT MÜSABAKAYA ÇIKMADI VE  ÇIKAMAZ. DÜNYANIN EN İYİ KÂĞIDIDIR. GİZLİ ŞİRKETİ OLMAYAN YEGÂNE MÜSLÜMAN VE  TÜRK MALI VE MAMULÂTIDIR. BU KÂĞITTAN DAHA İYİSİNİ İSPAT EDENE 10.000 LİRA  VERİR, FABRİKAMI YAKARIM.
İSTANBUL KETENCİLER: SABUNCU HANI CADDESİ
NUMERO 13
HAYIRLIZADE ALİ RIZA
BURSA’DA DEPOSU: TUZ PAZARINDA 49,51 NÜMERORDA ÖMER LÜTFİ EFENDİ  TİCARETHANESİ 

PUL ÇEVİRİSİ
        ORTADA TUĞRA
        BİRİNCİ SATIR-RÜSUM-I MAKTUA
    YANLARDA-İKİ PARADIR.

 
 
Adres : Söğütlüçeşme Cad.Siftah Sok.Kanarya Apt.No:17/2 Kadıköy/İstanbul
Tel : 0216 345 12 86 Fax : 0216 345 12 86
Mail : kadikoydivrigi@yahoo.com.tr - ihsancalapverdi@mynet.com - ahmetyozgatli-58@hotmail.com
 
  2020 Divriği Tabiat Varlıklarını Koruma ve Sosyal Yardımlaşma Derneği. Tüm Hakları Saklıdır. Powered by yasincanturkeri.